Pilates.

Pilates neden bu kadar popüler?

Pilates beden ve zihni bütünleştiren tüm vücudu çalıştıran egzersizler üstünde yoğunlaşır. Her egzersizde nefes, düzgün duruş ve etkili hareket kalıplarına dikkat edilir. Pilates temeli güçlendirirken, dengeyi düzeltip eşgüdümü arttırır ve stresi azaltır. Egzersizler nispeten daha güvenli ve az tesirli olduğu için 7 den 70’e herkes için uygundur. Faydaların günlük yaşamda da hissedilmesi için Pilates daha iyi hareket etmek üzerine kurulu bir sistemdir. Yakın zamanda sakatlanmış müşterilerin sıhhatini ve direncini arttırmak üzere Pilates spor salonlarında, rehabilitasyon kliniklerinde ve hastanelerde uygulanmaktadır. Daha çok sayıda insan uyguladıkça, Pilates gelişmeye, zarif ve kuvvetli bir duruşa kolayca hareket etme kabiliyetini ilerletmek isteyen herkesin gereksinimlerine göre evrim geçirmeye devam etmektedir.

pilates antalya

Pilates Nedir?

Pilates, kasları güçlendirmek, esnekliği ve genel sıhhati arttırmak maksadıyla Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz sistemidir. Egzersizler minder üzerinde ve özel olarak tasarlanmış ekipmanlarla yapılır. Pilates sisteminde vücudun her bölgesi için egzersiz ve her türlü uygulama mevcuttur. 20. Yüzyılın başlarında ortaya çıkan Pilates, zamanın öyle ötesindeydi ki, 21. Yüzyılın ilk yıllarına gelene kadar popülerleşmemişti. Günümüzde ise Amerika Birleşik Devletleri’nde 10 milyonun üzerinde insan Pilates çalışmaktadır ve rakamlar her geçen gün çoğalmaktadır.

Pilatesin Prensipleri

Joseph Pilates sistemini zihin, beden ve ruhu birleştirip geliştirmek üzere kurmuştur. Pilates metodunun temel prensipleri şunlardır;

1. Nefes

     Nefes zihin ve beden arasındaki esas bağdır. Gezinen aklın bedene ve icrası söz konusu olan göreve geri çeker. Mevcudiyetimizin ve doğumdan ölüme kadar bize eşlik eden ritmin temelidir. Ne yaptığımızın farkında olmak ve dokular arasındaki oksijen akışını ve ciğerlerimizin kapasitesini geliştirmek üzere pilateste nefes her hareketin içine dâhil edilmiştir.

2.Konsantrasyon

     Yapılan işe odaklanıp işin kontrolünü ele almak, konsantre olmak demektir. Konsantrasyon olmadan egzersizler biçim ve hedeften ayrılır. Ders verirken, müşterilere konsantrasyonlarını kaybetmeden çok tekrar yaptırmak önemlidir. Joe’nun sık sık dediği gibi, “Dikkatsizce 20 tekrar yapmaktansa, kusursuz şekilde 5 tekrar yapmak daha iyidir.”

3.Kontrol

     Egzersiz süresinde düzgün şekli, duruşu ve hareketi kavramak, kontrolü elinde tutmaktır. Pilates egzersizleri hiçbir zaman, bedenin harcadığı eforu zihinsel kontrol altına almadan yapılmaz.

4.Merkezleme

     Pilates’te tüm hareketler merkezden dışarıya doğru yapılır. Bu tarz egzersizlerin en önemli özelliği, kuvvetli, sabit ve esnek bir merkez yaratmaktır.

5.Kusursuzluk

     Düzgün şekil ve konumu kavrayıp egzersizleri verimli bir biçimde yapmak pratik yaptıkça kazanılan bir yetenktir. Kusursuzluk, konsantrasyon, kontrol ve pratiğin ürünüdür.

6.Dengeli Kas Gelişimi

     Doğal duruşu kavradıktan sonra geliştirip muhafaza etmek pilateste çok önemlidir. Pratik yaptıkça bu prensipler yerleşir ve daha gelişmiş bir düzgün duruş, dinginlik ve fiziksel yetenek kazanılır.

7.Ritim / Akış

     Pilatesteki tüm hareketler bir ritim ve akış hissiyle yapılır. Akış yumuşak, zarif ve işlevsel hareketler yaratıp eklemlerimizdeki gerilimi alır ve vücudumuzun bir bütün olarak kusursuz bir akıcılığa kavuşmasını sağlayan hareket kalıplarını geliştirir.

8.Bedenin Bütün Halinde Hareketi

     Pilates temel olarak bütünleşmeyle ilgilidir: hareketlerin bütün halinde akan bir vücut tekniğiyle birleştirilmesi, zihin, beden ve ruhun dengeli bir yaşam yaratmak için buluşturulması.

9.Gevşeme

     Zihinsel ve bedensel sağlık için efor ve gevşeme arasındaki dengeyi kavramak önemlidir. Pilateste egzersizi doğru tamamlamak için gerektiği kadar güç harcamayı öğreniriz, ne daha çok ne daha az. Vücudumuzdaki fazla gerilimi boşaltmayı öğrenerek rahat ve akıcı hareket etmeye başlarız.